БЪЛГАРСКИТЕ ОФШОРНИ МИЛИАРДИ

 

Димитър Събев

Почти 30 млрд. долара са изнесени от България през периода 1980 – 2010 г. и са вложени в офшорки. Това твърди Джеймс Хенри, бивш главен икономист на авторитетната консултантска компания McKinsey, който наскоро публикува мащабно изследване за „тайния живот” на офшорните зони. Изтеклите от страната ни пари са само капка в глобалното море: богаташите на света са източили от родните си икономики общо между 21 до 32 трилиона долара, според Хенри. Той е стигнал до този резултат, като е съпоставил данните на Банката за международни разплащания и Международния валутен фонд с анализи на частни компании. В цитираната сума не се включват яхтите, палатите, диамантите и златните кюлчета в трезорите. По думите на организацията „Мрежа за данъчна справедливост”, която е поръчител на изследването със заглавие “Отново за цената на офшорките”, от десетилетия насам изключително по своя размер богатство изчезва в пукнатините на световната финансова система, като се трупа в офшорните сметки на малцината супер богаташи.

офшорки

Едно от следствията от новия доклад е, че неравенството в света е много по-силно изразено, отколкото е прието да се счита. Статистиците са съгласни: много рядко някой, попадащ в горния 1% на богатството, е включван в социологическите проучвания, за да разберем каква е действителната пропаст между богати и нормални. Тази оценка на българските офшорни милиарди не е първата по рода си, но посочената сума е няколкократно по-голяма от досегашните хипотези. 29.8 млрд. долара, които според Хенри са източени от България за последните 30 години, са долари от 2000 г. – в долари от 2011 г. изходящият капиталов поток се равнява на близо 39 млрд. USD, което пък според курса на деня е над 60 млрд. лв. Най-смелото предположение за броя на офшорните български милиарди досега посочваше числото 15 млрд. лв. Действително, има голямо разминаване с данните на Хенри, но също така трябва да се отчете, че не всички източени през годините българските пари са останали в офшорните сметки; част от тях бързо са били вложени в недвижими имоти, похарчени или обратно инвестирани у нас.

За сметка на това изнесените в чужбина пари са носели доход на своите български собственици, определен от изследването на 20.9 млрд. долара. Общият размер на офшорния капитал на анонимните богати българи през 2010 г. е бил 43.8 млрд. долара: 4 до 5 пъти повече от досегашната преценка. Хенри сравнява офшорните зони с черните дупки на астрофизиката, включително по това, че те могат да бъдат опасни за този, който ги наблюдава твърде отблизо. Новите изчисления са съществен аргумент в подкрепа на движението за данъчна справедливост. Ако правителството успее да таксува тези милиарди „без да убива златната гъска”, то може да реши много от проблемите си. Ако приемем, че българските офшорни капитали се увеличават със скромните 3% годишно, то плоският ни данък върху тези пари може да донесе на бюджета повече от 600 млн. лв. годишно. Сметките на Хенри показват учудващо сходство между размера на националния външен дълг за някои държави и сумите, които са избягали от тези страни и сега се крият в офшорните зони.

12939089_557328991109569_1608099958_n(1)

Споменатата зависимост е в сила и за България: общият обем на изнесените от страната средства след 1980 г. се равнява на 89% от размера на натрупания за същия период външен дълг. Според Хенри през последните 30 години в офшорни зони са изнасяни средно годишно по 5% от националния доход на България. Това е сравнително висок процент за света: само страни като Русия и Венецуела с 6% и Украйна с 9% ни изпреварват. Някои от прочутите световни длъжници всъщност са световни кредитори, ако се вземат под внимание и парите, вложени в офшорни зони, посочва се в доклада. Авторът се възмущава от тайнствения ореол, който самите правителства създават около този проблем.

Едно от по-общите заключения на новото изследване е, че класическата теория за „ефективните” капиталови пазари не е валидна. На света има над 29 000 индивиди с богатство от над 100 млн. долара и повечето от тях са анонимни.

Материалът е препечатан от taxdog.wordpress.com

Comments

comments

Author: Redaktor1