ОЦЕНИХА ОЗДРАВЯВАНЕТО НА БАНКИТЕ У НАС НА МИЛИАРДИ ЕВРО

 

пари Експертите на „Номура – сред трите на…й-големи световни банки оцени банковата дупка и оздравяване на цена 6.4% от брутния вътрешен продукт на нацията ни. Засега на първи прочит – около 5.2 милиарда лева!
* Досега толкова песимистична статия не беше излизала за нас в библията на на света на парите – „Файненшъл таймс“
* „Какво става в България?“ – запита изданието на милиардерите „Форбс“.
* Борсите и и световните издания приеха моята теза за 3.3 млрд. български средства, а не от Брюксел, наливани за спасението на банките.

Оценката на парично-капиталовата дупка в родната система и оздравяването й на първи прочит е около 6.4% от брутния вътрешен продукт на нацията. Това цитира „Файненшъл таймс“ в материал, посветен на кризата ни. Американският „Форбс“ – изданието на милиардерите пък възкликна в потрес – „Какво става в България?“

В статията на библията на Лондонското сити и Уолстрийт се цитират експертите на инвестиционната банка „Номура“. Тя се води в първата десетка в света, по редица показатели е на първо, второ, трето място в класациите, а в генералната – на трето.
Факт е, че никой не сочи паниката като причина за срива, а като следствие. (ДАНС веднага да издаде заповед за арест чрез Интерпол на Бордовете на директорите на „Номура“, Файненшъл таймс и „Форбс“!).
Статията във „Файненшъл таймс“ е иронично озаглавена така: „България не би могла да е по-добре, благодаря, че ме попитахте!“
Този отговор е даден от „Номура“!

Анализът във „Форбс“е още по-унищожителен – посочва БНБ като НЕАДЕКВАТНА освен мудна и с лошо управление на системата. Там директно се говори за задкулисието, което изпразва от пари паричната ни система по поръчка на олигарсите и диктува всичко у нас. (и не е ласкава за Бойко Борисов)

ПЪРВА ЦЕНА ЗА СПАСЕНИЕТО
Още на първа оценка дупката в банките е огромна според експертите на „Номура“.
При около 80 млрд. лева брутен продукт тези необходими поне 6,4% от него са на стойност около 5,2 милиарда лева. Знаем, че правителството засега освободи 3.3 милиарда лв. от активите на Борда и заложи фискалния резерв. Последното най-сетне вече не твърдя само аз с документите, на които се опрях, а от няколко часа на интернет страницата си и „24 часа“, позовавайки се обаче на Брюксел.

Ако се доверим на световните корифеи на финансите, значи не достигат почти 2 милиарда. Не е ясно откъде ще се вземат. Те сочат и още едно обстоятелство – лошите кредити са обезпечени с провизии наполовина.
Американските експерти на милиардерите са далеч по-категорични и остри – според тях съществува липса на доверие, има риск от хиперинфлация, БНБ е просто още един глас на правителството, а не независима институция. Но на фона на кабинета, който ни управлява, е за предпочитане.

„Номура“, Файненшъл таймс, Форбс и да не броя повече… Експерт като мен може е щастлив, че неговите анализи се потвърждават от световно авторитетни издания и банки. Но не съм – заради драматичната ситуация у нас, заради заключението на колегите от чужбина, че България е крайно нестабилна.

И последно: Файненшъл таймс, световната меродавна финансова агенция „Блумбърг“, финансовата група на Ройтерс и абсолютно всички чужди и родни медии сбъркаха с новината за 3.3 млрд., смятайки, че се дават от Еврокомисията.
Единствено аз категорично се ангажирах, че това са РОДНИ, БЪЛГАРСКИ ПАРИ и сме получили разрешение от Брюксел да ги ползваме (заедно с описанието на облигационият заем, превърнал се кредитна линия чрез залога на Фискалния резерв на страната, което също първи посочих и в противоречие с официалните съобщения на световните борси). Вероятно и служителите на Еврокомисията носят отговорност за грешката – прессъобщението беше достатъчно неясно и объркано.

Григор Лилов

Comments

comments

Author: BGT