
Цяла седмица на гражданите в България беше обяснявано, че загубата на Цецка Цачева от Румен Радев означава и „голяма загуба за демокрацията“. Това беше една глупава лъжа, разбита от избирателите в неделя на 13 ноември. Над десет години в България шаманите от Библиотекарския институт зомбираха нацията, че „дясното е ГЕРБ, а пророкът му е Б.Б.“
На изборите за президент обаче гражданите казаха – ГЕРБ и Б.Б. не са автентичното дясно!!!
И те наистина няма как да бъдат. Цялото му ръководство, почти всичките му висши кадри са свързани с БКП и ДС. За толкова години в управлението те не направиха абсолютно нищо, за да реформират Съдебната система; да потърсят сметка от предишните управления за заробващи договори, за банкови фалити, за „калинковските назначения“ и пр.
От самото начало на своя политически възход Б.Б. демонстрира напълно едноличен модел на управление. Сведе всички институции, правителство, министри, кметове до изпълнители на собствените му кефове. Днес му е кеф едно нещо – правят го. След две месеца, две седмици или дори два дни – кеф му е друго нещо, отново всички козируват.
Подобен едноличен модел на правене на политика подхожда перфектно на Русия, на Турция, на Иран и други „силни, развити страни“. За България обаче е вреден!!! Не е нормално 27 години след началото на прехода дясното пространство да е сведено до кефа на един, единствен субект, който заявава: „аз съм прост, вие също – ще се разберем“.
Не можем да се разберем, Борисов. Ти не си дясното в България. Днес ти го казахме.
Загубата на ГЕРБ на тези президентски избори не означава грандиозна победа на БСП. Както се опитват да ни обяснят политолозите от клана на „Кънчовците и Райчевците“. Означава друго. Гражданите търсят начин играта да почне отначало.
Да, всичко трябва да почне отначало. С Велико Народно Събрание.
И, о чудо!!! Борисов хвърля в медийното пространство същата теза – хайде да отидем на Велико Народно Събрание.
Машалла на Библиотекарите! Аферим на Митьо Гестапото!!! Ще присвоят и този последен ход за нормално политическо реформиране на България. Ще стигнат до подходящо ВНС, което ще напише нова, но изключително подходяща за тях конституция. Гражданите пак ще „духат супата“, както предложи на времето нервираният от въпросите на журналистите Любо Пенев.
Не е ли време всички родни интелектуалци да си преглътнат егото, да слязат долу при гражданите и да се опитат да конструират автентична граждански политическа организация?
Андон Михайлов