България никога не е имала сериозен, дългосрочен, стратегически план за социално, икономическо и демографско развитие. Защо? Без план по-лесно се усвояват националните печалби и траншовете от ЕС в полза на ДС олигархията и нейните политически проксита.

Като краен резултат: едрият бизнес не работи в интерес на държавата ни, а в интерес на шепа родни олигарси и големи чужди фирми, които плащат минимални данъци и изнасят печалбите си. Едрият бизнес е поел банкирането, комуникациите, водоснабдяването, електроснабдяването, газоснабдяването, единствената рафинерия и търговията с петролни продукти. Той е поел и изхранването на българите чрез няколко гигантски чуждестранни вериги от магазини.

За да произвеждат и продават стоките и услугите си, българските средни и дребни фирми изцяло зависят от едрия бизнес. Големите губещи от този икономически модел са гражданите! България е в режим на източване на националните печалби от едрия бизнес, бюрокрацията и политиците. Този модел трябва да бъде сменен, финансовите потоци и печалбите трябва да бъдат пренасочени към родните малки фирми. На тях трябва да им бъде осигурен и пазар за стоките им.

Ето един кратък вариант на идеалната стратегическа програма за развитие  през следващите десетилетия в полза на обикновените граждани, на дребния и средния бизнес, на общините и държавата.

До 2027г. България ще получи от ЕС близо 19 милиарда евро субсидии. Как е най разумно да бъдат изразходвани?

По необходимост в настоящия исторически момент нацията трябва да се заеме със задачата да организира свой едър бизнес в най-важните сфери на икономиката. Само така средния и дребния бизнес могат да реализират продукцията си на вътрешния и външния пазар на изгодни цени.

– Целесъобразно е да бъде създадена голяма национална търговска верига от магазини за хранителни стоки, подобно на Лидл, Алди, Била, Кауфланд. В нея родните производители да предлагат продукцията си без предварителни такси! Естествено, да има и вносни стоки на нормални цени.

– Целесъобразно е да бъдат създадени няколко национални аграрни компании, които да поемат изкупуването, съхраняването и продаването на селско-стопанските продукти на средните и дребните фирми и стопани. В момента производителите на череши, на ягоди, на кайсии, на грозде, на домати и пр. нямат сигурен пазар на добри цени.

– Целесъобразно е да бъдат създадени в различни области на икономиката подобни национални компании, които да дадат възможност на средните и дребните фирми да участват пълноценно на националния пазар. Държавата и общините могат да решат всички административни, логистични проблеми по създаването на складова база и тържища.

Целта е големите печалби да отиват не при малцина прекупвачи, търговци или крупни чужди фирми, а да отиват в средния и дребния български бизнес. Тези национални акционерни фирми ще бъдат с участието на държавата, общините, производителите от конкретния бранш, а към мениджърските екипи могат да бъдат включени специалисти, аспиранти и студенти от висшите учебни заведения.

Трябва да бъде разрушен порочният модел на жилищно строителство и да се върнем към предишните си национални традиции. Всички граждани трябва да имат право на парцел за жилищно строителство по месторождение, местоживеене или месторабота  на минимални цени. С гарантирано включване на ток, газ и вода. Това следва да бъде уредено законодателно. Столицата, големите градове и другите общини трябва да изготвят нови градоустройствени планове с квартали за ниско жилищно строителство. 

Българският среден и дребен бизнес също трябва да получи шанс да построи необходимата му производствена, складова и офис база. В новите градоустройствени планове трябва да се предвидят специални бизнес, производствени, складови и спортни зони. Родните фирми ще могат да получават парцели на минимални цени за строителство на собствена база при определени условия.

– Целесъобразно е да бъде създадена „Българска жилищно-строителна банка“ като поделение на БНБ, която да поеме финансирането на строежи на жилища за гражданите до 50 000 евро без доказване на доходи. Също така да поеме и финансирането на строителството на дребния и средния бизнес при облекчени условия.

– Целесъобразно е бъде създадена една супер модерна „Българска гражданска банка“ като поделение на БНБ, която да се включи в ежедневното банкиране на гражданите, бизнеса, общините и министерствата. Както и да дава бързи малки и големи кредити при най-изгодни условия. Тази банка следва да поеме и обмяната на валутата в цялата страна! В момента това се върши по съмнителен и неизгоден за държавата начин. Частни чейндж бюра могат да работят евентуално само ако използват софтуер на „Българска гражданска банка“ и се отчитат всеки ден. В повечето страни от ЕС търговските банки не се занимават пряко с  кеш обмен на валута за граждани и там няма хиляди легални и нелегални чейндж бюра!

Целият сериозен световен бизнес днес е преминал в онлайн режим, работи изцяло в Мрежата. Социалните контакти между гражданите също. Това налага съвременната държава да бъде преустроена от хартиен в дигитален формат. Цялата кореспонденция в България между институциите, и контактите им с гражданите и бизнеса трябва да преминат в дигитален формат!

– Целесъобразно е да бъде създадена „Национална дигитална агенция“, която да се заема с изработването и поддържането на специални софтуерни програми и приложения за контакт и обмен на данни между институциите и гражданите. Тези приложения да се инсталират безплатно на смартфоните и компютрите, а идентифицирането на граждани и фирми да става чрез отделно специално приложение и код с sms известие, както е в повечето страни от ЕС.

Андон Михайлов