Руският олигарх и бивш вицепремиер на СССР Владимир Шчербаков ще разруши с булдозер дома на Ринго Стар
Имението на Ринго Стар Sunny Heights в градчето Уейбридж, което десетилетия наред беше място за поклонение на феновете на The Beatles от цял свят, ще бъде престроено от новия му собственик – бившия съветски функционер и настоящ руски милиардер Владимир Шчербаков.
Двуетажната къща, заобиколена с живописна зеленина, е била купена от барабаниста на „Бийтълс” през 1965 г. за 57 000 долара. Сградата е 4герой” и в документалния филм за „Бийтълс”, а и по принцип редовно е бил снимачна площадка за различни фотосесии.
Към имението е имало пъб, също собственост на Ринго Стар, с логото „Летящата крава”, в който музикантите свирели за себе си и совите близки приятели.
Три години след покупката Ринго напуска къщата, освобождавайки я за Джон ленън и Йоко Оно.
„Всички досегашни собственици се отнасяха към това място с уважение. Докато не го купи през 2013 г. за 9 млн. долара руският олигарх Шчербаков”, оплаква се със закъснение британският вестник The Daily Mai. И бие тревога: свещеният за милиони хора дом ще бъде разрушен с булдозери!
Състоянието на основния собственик на „Автотар” /най-големия концерн за сглобяване на чужди марки автомобили в Русия/ се оценява от англичаните на 1,4 млрд. долара.
„В сегашния си вид домът впечатлява със собствен киносалон, басейн и библиотека. Но на Шчербаков това явно не му е достатъчно. Той планира да построи на негово място голямо имение, да го допълни с огромен приземен етаж с подземен басейн, с винарска изба и спортна зала”, пише изданието.
Руският милиардер има разрешение за преустройството на паметното място – издало му го е местното кметство.
Новината за вандалския акт вече събра огромно количество гневни коментари в социалните мрежи.
„Не бива да позволяваме на руснаците да купуват къщи в тази страна”, пише читател с ник CliveG от Саутхемптън /Великобритания/. „Как ще ги спрем”, задава реторичен въпрос Disillusioned от Уотфорд. „Вы бяхте най-могъщата страна след Рим в продължение на векове, а сега мюсюлмани маршируват по вашите улици, поставят искания, а днес стигнахте и до това. Страната, в която са се родили едни от най-големите музиканти. Събудете се!”, пише американецът Mark Hornak от Питсбърг.
„Let it be” („Нека бъде така”/. „Back in the USSR /„Обратно в СССР”/, „примирява” ги с названията на хитовете на „Бийтълс” някой си Mr. Perkins от Лондон.
Владимир Шчербаков е роден през 1949 г. Завършил е политехническия институт в Толияти. Започва трудовата си кариера като инженер на строежа на автомобилния завод ВАЗ.В периода 1989-1991 г. е бил председател на държавния комитет по труда и социалните въпроси, заместник, а след това първи вице-премиер на СССР.
От 1994 г. е председател на совета на директорите на концерна „Автотор”. Вицепрезидент на Международния съюз на икономистите, член на управителното бюро на Руския съюз на промишлениците и предприемачите.
Припомняме, че властта в Русия вече е изпращала булдозери срещу изкуството. През 1974 г. по заповед от най-високото място – кабинета на генералния секретар на ЦК на КПСС Леонид Брежнев, части на съветската милиция разрушават с булдозери мястото в московското предградие Беляево, където авангардни и непризнати от системата художници и скулптори са изложили творбите си. В резултат на бруталната „акция” произведенията са частично или напълно унищожени, а самите творци – арестувани.