Страсбург закръгли на 80 000 евро сметката за „Медузите“ на Цветанов

 
Европейският съд за правата на човека постанови, че с медийните си коментари бившият МВР шеф е погазил правата на варненския бизнесмен Даниел Славов
_________________________________________________________________________________
* България вече два пъти е осъждана в Страсбург заради изявления на Цветанов

Два пъти вече България бе осъждана от Съда в Страсбург заради изказвания на Цветан Цветанов като вътрешен министър.
На 15 октомври 2013 г. по делото „Гуцанов срещу България“ ЕСПЧ присъди 40 000 евро обезщетение за неимуществени вреди на семейството на бившия председател на Общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов.
Тогава Съдът в Страсбург прие, че спрямо него и семейството му българските власти са извършили нарушения на няколко текста от Конвенцията по правата на човека: на чл. 3 (забрана на изтезания и нечовешко или унизително отнасяне); на чл. 5 § 3 (право на свобода и сигурност ) – заради неоправдана продължителност на задържането, както и по отношение на правото на Гуцанов да бъде изправен своевременно пред съдия – той е получил достъп до съд съд едва три дни, пет часа и тридесет минути след задържането му в 6.30 сутринта на 31 март 2010 г. (като правителството не е представило никакви аргументи защо това се е наложило); за това забавено изправяне пред съда, няма механизъм за търсене на обезщетение, което е самостоятелно нарушение на чл. 5 § 5 от Конвенцията; нарушение на презумпцията за невиновност по чл. 6 § 2 във връзка с изказване на министъра на вътрешните работи, по онова време Цветан Цветанов; нарушение на член 8 ( право на зачитане на личния живот), както и нарушение на чл. 13 – липса на ефективна защита за нарушенията по чл. 3 и чл. 8. Евросъдът намира нарушение на презумпцията за невиновност и в решението на Варненския окръжен съд от 18 май 2010 г. за продължаване на задържането на Гуцанов, в което съдия Янко Янков заявява, че съдът „остава на мнението, че е било извършено престъпление, както и че обвиняемият е участвал в него“. Според ЕСПЧ тази фраза представлява декларация за вина, изразена от съд, преди да има каквото и да е произнасяне по съществото на обвинението, което е нарушило правото на Гуцанов да бъде считан за невиновен до доказване на противното.
На 27 януари 2015 г. Съдът в Страсбург осъди България по делото, което бившият шеф на полицията в Бяла Слатина Тони Костадинов зеведе срещу държавата отново заради изказвания на Цветан Цветанов като вътрешен министър. Костадинов беше един от задържаните на 19 декември 2009 г. при поредната акция на полицията с името „Касоразбивачите“. Само ден след това тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов дава пресконференция, на която директно разказва, че Костадинов е подпомагал престъпна група за разбиване на сейфове и получавал процент: „Тони Костадинов е съдействал за обрания през август клон на ЦКБ в Козлодуй, откъдето изчезнаха 80 000 лева, както и за още обекти в Мизия. Стигнал е в наглостта си дотам, че преди рождения си ден е посочил един обект в Мизия и казал: Хайде, побързайте, защото трябва да ме зарадвате с нещо.“
По делото на Костадинов Съдът в Страсбург отбелязва, че тази пресконференция се е провела още на следващия ден след задържането му и преди той да бъде изправен пред съд.
В решението на ЕСПЧ се посочва, че с оглед на поста, който е заемал, Цветанов е бил длъжен да предприеме необходимите мерки, за да не внушава на широката общественост, че жалбоподателят активно си е сътрудничил с престъпната група, извършвала банкови обири и такива от различни търговски обекти. Съдът намира, че така е било създадено впечатлението, че жалбоподателят е сред най-влиятелните членове на престъпната група, извършила няколко крупни кражби. ЕСПЧ припомня, че липсата на намерение за нарушаване на презумпцията за невинност по никакъв начин не изключва установяването на нарушението на чл. 6§2.
България е осъдена да плати на Костадинов 3600 евро за причинени неимуществени вреди.

Comments

comments

Author: Redaktor1